Budowa domu – pozwolenie

Number of View: 5205

Budowa domu Od decyzji, którą dostaniemy w związku z ubieganiem się o pozwolenie na budowę domu, możemy się odwołać. Oczywiście w przypadku, gdy nie spełnia ona naszych oczekiwań. Natomiast gdy takie pozwolenie uzyskamy, możemy cieszyć się nim bezterminowo pod warunkiem, że rozpoczniemy budowę w domu w ciągu trzech lat od otrzymania pozwolenia. (…)

Aby dostać pozwolenie na budowę należy złożyć wniosek do stosownego organu. Nie będziemy musieli uiszczać żadnej opłaty skarbowej z tym związanej, gdyż sprawy związane z budownictwem mieszkalnym są nieodpłatne. Decyzja zwrotna powinna pojawić się w ciągu 65 dni od daty wpłynięcia wniosku. Czas ten może się wydłużyć, jeśli okaże się, że nie przedłożyliśmy kompletu dokumentów lub, gdy wymagane będą konsultacje z innymi urzędami. Zazwyczaj jednak czas oczekiwania oscyluje wokół trzydziestu dni.

Jeżeli budowa domu (http://www.oferteo.pl/budowanie-pod-klucz) okaże się pełnoprawna w danym miejscu to uzyskamy pozwolenie na rozpoczęcie prac. Musimy pamiętać jednak, że jeśli w ciągu dwóch tygodni od czasu wydania decyzji mogą pojawić się wnioski odwoławcze. Kto może je zgłosić? Sam inwestor oraz właściciele sąsiednich posesji. Jeżeli budowa domu pod klucz nie będzie ingerowała w interesy pobocznych działek, to sąsiedzi nie powinni zostać uznani za strony postępowania. Jeżeli natomiast nasz dom będzie wpływał znacząco na jakość nasłonecznienia działki sąsiada albo w inny sposób ingerował w jego własność, decyzja może zostać zawieszona, a postępowanie znacznie się przedłużyć.

Jeżeli chcemy odwołać się w takiej sytuacji od decyzji organu, musimy w ciągu czternastu dni złożyć wniosek do wojewody, jednak za pomocą organu wydającego decyzję. Od decyzji wojewody natomiast można się odwoływać jedynie w sądzie administracyjnym w przeciągu trzydziestu dni.

GD Star Rating
loading...
Budowa domu - pozwolenie, 8.4 out of 10 based on 7 ratings
Komentowanie i pingowanie zostały wyłączone.

Komentowanie wyłączone.

Subskrybuj kanał RSS Follow me on Twitter!