Jak szukać działek budowlanych?

Number of View: 5254

Działka budowlana Do poszukiwań działki budowlanej musimy być dobrze przygotowani, podobnie jak wymaga tego budowa domu.

Właściciel działki jest w stanie powiedzieć wiele, aby namówić potencjalnego klienta do kupna. Zaufajmy naszym własnym obserwacjom i sprawdźmy sami kilka faktów. (…)

Poszukiwania działki budowlanej możemy uskuteczniać na kilka sposobów: kontaktując się z biurem nieruchomości, przeglądając oferty w Internecie lub objeżdżając okoliczne działki. Warto zacząć od ofert w sieci w celu zorientowania się, jak obecnie wygląda sytuacja na rynku – ile kosztują grunty w zależności od lokalizacji, indywidualnych atrybutów działki, dostępu do gazu, sieci elektrycznej czy wody oraz rodzaju sąsiedztwa.

Gdy natrafimy na działkę, która nam się spodoba, a sprzedający nalega na szybką decyzję, podpiszmy umowę przedwstępną. Będziemy mieli czas na sprawdzenie kilku faktów. Przede wszystkim trzeba zajrzeć do księgi wieczystej nieruchomości oraz ewidencji gruntów i budynków. Stamtąd dowiemy się, kto jest właścicielem lub użytkownikiem wieczystym terenu oraz jakie jest jego przeznaczenie. Inne informacje, jakie uzyskamy w urzędzie miasta to dokładna powierzchnia działki, jej parametry techniczne, typ gruntu oraz ewentualne obciążenie hipoteką. W tym samym dniu, w którym zamierzamy podpisać umowę właściwą, powinniśmy sprawdzić stan księgi wieczystej nieruchomości.

Równie istotny jest plan zagospodarowania terenu. Jeżeli dana działka jest objęta tego typu planem to wystarczy samemu sprawdzić wyrys i wypis z planu. Coraz częściej dokumenty są dostępne przez Internet. Jeżeli zaś miejscowy plan zagospodarowania nie obejmuje danej działki, to wtedy musimy starać się o decyzję w kwestii warunków zabudowy. Natomiast, aby ubiegać się o nią, trzeba spełnić kilka kryteriów: działka musi mieć łatwe połączenie z drogą publiczną oraz w pobliżu powinna być inna działka z zabudową.

Informacje, jakie możemy zaczerpnąć z miejscowego planu zagospodarowania przestrzeni to przede wszystkim:

  • przeznaczenie gruntu,
  • dopuszczalne gabaryty domu,
  • ograniczenia dotyczące wyglądu mającego powstać budynku,
  • ulokowanie obiektu na terenie,
  • plany zagospodarowania sąsiednich terenów i okolicy.

Jeżeli nasza analiza wykaże, iż z działką budowlaną, na której ma odbyć się nasza budowa domu jest wszystko w porządku, wtedy możemy dokonać zakupu. Tuż przed podpisaniem rozglądnijmy się wokół i upewnijmy się, że jest to teren, na którym chcemy spędzić resztę swojego życia.

GD Star Rating
loading...
Jak szukać działek budowlanych?, 10.0 out of 10 based on 4 ratings
Komentowanie i pingowanie zostały wyłączone.

Komentowanie wyłączone.

Subskrybuj kanał RSS Follow me on Twitter!