Polacy znowu najgorszymi kierowcami świata?

Number of View: 3160

Transport Każdy kraj charakteryzuje się własną kulturą poruszania się pojazdami po drogach. Różnice widoczne są szczególnie na tle kontynentów – defensywna jazda Amerykanów, pełne chaosu i nieskoordynowania arabskie ulice, nieporadne manewry Irlandczyków, szarmanckie zapędy Anglików czy… no właśnie. Jacy są Polacy na drogach? (…)

Internet przepełniony jest informacjami na temat fatalnej jazdy polskich kierowców zarówno w odniesieniu do kultury, jak i umiejętności. Śledząc wieloletnie dyskusje na forach na których można wypowiedzieć się na temat kierowców z różnych stron świata i innych stron związanych z tematem transport (http://www.oferteo.pl/transport) znów widzimy żale i pretensje w odniesieniu do Polaków wypisywane szczególnie przez…Polaków. Nie trudno trafić też na artykuły, których ogólne brzmienie ogranicza się do stwierdzeń, takich jak: Polacy najgorsi w Unii Europejskiej, Polacy zamykają listę najgorszych kierowców lub Polacy jako najgorsi kierowcy na całym świecie. Czy to aby nie przesada? Czy nie jest tak, że lubimy sobie ponarzekać i rozdmuchujemy dany temat, żeby mieć o czym pogadać ze znajomymi?

W 2009 i 2010 roku pojawiają się artykuły dotyczące wypadków spowodowanych przez polskich kierowców odpowiednio w Anglii i Czechach. Jeżeli przyjrzymy się tytułom i użytemu słownictwu w tekstach znów zaspokoimy swoje przekonanie o zerowym talencie Polaków do kierowania pojazdami i niskim poziomie drogowej komunikacji. Jednak wystarczy przeczytać z ROZWAGĄ tekst, a okaże się, że obok nas inne kraje także uzyskują wysokie wyniki w negatywnych statystykach. W tym samym artykule podane są kraje powodujące najwięcej wypadków śmiertelnych. Nas tam nie ma. W tym samym artykule podane są statystyki wskazujące na państwa, które wyrządzają najwięcej strat materialnych wynikających z wypadków drogowych – nas tam nie ma. Z pewnością można znaleźć inne artykuły dotyczące innych krajów i innych zdarzeń związane ze słowami kluczowymi: Polak, najgorzej, transport, kierowca. Wszystko zależy od tego, na co natrafimy, który artykuł zostanie powielony i które informacje zostaną mocno nagłośnione w mediach.

Inną kwestią jest zażartość charakteryzująca polski naród. Pomijając już kwestię szalonego zaangażowania w robienie prawa jazdy i traktowania zdanego egzaminu równoważnie z uzyskaniem tytułu magistra bądź doktora, polscy kierowcy w sytuacjach stresowych na drodze bardzo osobiście traktują wytknięcie błędu lub popełnienie go przez innego kierowcę. Następnie analizują i rozkładają na czynniki pierwsze przeszłą sytuację, aby za wszelka cenę usprawiedliwić swój błąd i zwalić winę na drugiego kierowcę. Zapominają o sprawie zaś w momencie pojawienia się innego problemu.

Z pewnością można znaleźć jeszcze wiele przyczyn naszej wiary w to, że jesteśmy najgorszymi kierowcami, przynajmniej w Unii Europejskiej. Kolejnym dowodem na potwierdzenie tej tezy może być próba odpowiedzi na pytanie:

W jakiej dziedzinie Polacy NIE są najgorsi na tle innych państw UE?

GD Star Rating
loading...
Polacy znowu najgorszymi kierowcami świata?, 10.0 out of 10 based on 3 ratings
Komentowanie i pingowanie zostały wyłączone.

Komentowanie wyłączone.

Subskrybuj kanał RSS Follow me on Twitter!