Układanie kostki brukowej

Number of View: 11085

kostka brukowa

Kostka brukowa (http://www.oferteo.pl/kostka-krawezniki-nawierzchnie) to jeden z najczęściej stosowanych materiałów do pokrycia nawierzchni. Estetyczny wygląd, różnorodność form i kolorów kostki, a zarazem łatwość wykonania ewentualnych napraw i pielęgnacji nawierzchni to główne korzyści, jakie daje zastosowanie tego typu materiału do brukowania nawierzchni.

Decydując się na samodzielne układanie kostki brukowej (http://www.oferteo.pl/brukarstwo), warto rozplanować kolejne etapy prac z odpowiednim wyprzedzeniem. Jeśli mamy już zaprojektowany wzór, w jaki chcemy ułożyć kostkę, należy przystąpić do odpowiedniego przygotowania podłoża.

Korytowanie

Jest to pierwszy etap prac nad układaniem kostki brukowej i polega na usunięciu 20 – 40 cm warstwy w celu wykonania odpowiedniego wykopu, sięgającego do naturalnego podłoża. Należy sprawdzić, czy grunt jest stabilny, a jego spadki umożliwią wykonanie systemu odprowadzania wody. W przypadku małych powierzchni, na których zamierzamy ułożyć kostkę, koryta można wykonać przy użyciu łopaty, na większym obszarze warto zastosować spycharko – ładowarkę.

System odwodnienia nawierzchni

W kolejnym etapie należy rozplanować, gdzie będą wykonane spadki nawierzchni, które umożliwią odprowadzanie nadmiaru wody. W tym celu bierze się pod uwagę nachylenie terenu, a następnie ustala miejsca, gdzie gromadzi się woda.

Najczęściej stosuje się liniowy system odwodnienia, który składa się z betonowych korytek wkomponowanych w nawierzchnię i połączonych rurą odpływową skierowaną do kanalizacji deszczowej lub studni chłonnej.

Ustawienie krawężników

W następnej kolejności konieczne jest ułożenie krawężników wzdłuż krawędzi nawierzchni. W przypadku ścieżek ogrodowych można zastosować krawężniki ogrodowe. Jeśli chodzi o podłoże przy podjeździe do garażu, warto wziąć pod uwagę mocniejsze materiały, które zabezpieczą powierzchnię przed jej deformacją na skutek dużego nacisku. Krawężniki umieszcza się w warstwie betonu, a po jego zastygnięciu, zewnętrzną stronę obsypuje się piaskiem.

Wykonanie podbudowy stabilizującej

Na tym etapie prac należy wykonać podbudowę, pełniącą funkcję warstwy stabilizującej. Jej grubość uzależniona jest od rodzaju nawierzchni oraz jej przeznaczenia i wynosi 20 cm – 30 cm.

Do wykonania podbudowy stosuje się żwir lub tłuczeń, który układany jest na nawierzchni warstwami o grubości około 15 cm, ubijanej następnie za pomocą ubijaka lub wibratora powierzchniowego.

Wykonanie warstwy podkładowej

Warstwa podkładowa jest konieczna z uwagi na równe ułożenie kostki brukowej na danym podłożu. Wykonuje się ją z mieszanki piasku oraz cementu, bez dodatku wody. Po usypaniu około 10 cm warstwy podkładu, należy zagęścić podłoże przy użyciu wibratora powierzchniowego.

Jeśli przewidujemy usytuowanie w podłożu odwodnienia liniowego, należy umieścić w warstwie podkładowej korytka z rurami odpływowymi.

Układanie kostki

Po zrealizowaniu wyżej opisanych etapów, możemy w końcu przystąpić do układania kostki według stworzonego wcześniej projektu. Kostki powinny być układane dosyć ciasno, pozostawiając między nimi jedynie kilkumilimetrowe przestrzenie.

W następnej kolejności zaleca się wyrównanie powierzchni za pomocą wibratora powierzchniowego oraz wypełnienie drobnym piaskiem pozostawionych między kostkami szczelin. Po wykonaniu tych czynności wybrukowane podłoże jest już gotowe do użytku.

Zlecenie układania kostki firmie brukarskiej

Jeśli jednak wątpimy we własne umiejętności brukarskie, zlećmy układanie kostki wykwalifikowanej, doświadczonej firmie, która nie tylko dobierze odpowiedni rodzaj kostki, ale także fachowo przygotuje nawierzchnię pod bruk.

Warto zastanowić się, o czym powinniśmy pamiętać, zanim zlecimy położenie kostki brukowej. Przygotowując zapytanie ofertowe na położenie kostki brukowej, należy wziąć pod uwagę kilka parametrów, które są kluczowe przy wyborze odpowiedniego materiału, a zarazem mają wpływ na prawidłowe zaplanowanie kolejnych etapów prac:

1. Wymiary nawierzchni, którą chcemy pokryć kostką.

Jest to niezwykle ważne dla określenia ilości materiału brukowego, dlatego należy właściwie wyliczyć powierzchnię, którą przeznaczamy na brukowanie.

2. Przewidywane obciążenie nawierzchni

Jeśli na danej powierzchni ruch będzie sporadyczny lub tylko pieszy, kostka lub płyty mogą mieć grubość ok. 4, 6 – 5 cm, natomiast przy większym nacisku, jak w przypadku samochodów osobowych, grubość ta powinna mieścić się między 6 a 8 cm. Dla pojazdów cięższych należy wybrać kostkę o grubości ok.10 cm.

3. Metoda odwadniania

Należy wziąć pod uwagę naturalne nachylenia powierzchni oraz ustalić miejsca przebiegu alejek, podjazdów, czy roślinności. Wiedza na temat architektury otoczenia będzie miała wpływ na dobór odpowiedniego systemu nawadniania.

4. Wzór kostki i sposób jej układania

Możesz samodzielnie wybrać kształt kostki oraz jej kolor według własnych upodobań lub zaznaczyć w zapytaniu ofertowym, aby firmy zaprezentowały własne wzory kostki.
Możesz również zlecić firmie wykonanie projektu ułożenia kostki, powołując się na jej doświadczenie oraz zrealizowane do tej pory prace.

Uwzględnienie w zapytaniu ofertowym powyższych parametrów sprawi, że firmy przygotują dla Ciebie oferty całkowicie zgodne z Twoimi oczekiwaniami, co będzie skutkowało wybraniem firmy, która profesjonalnie wykona dla Ciebie zlecenie ułożenia kostki brukowej.

Planujesz ułożenie kostki brukowej na własnej posesji?

Sprawdź oferty firm brukarskich

.

GD Star Rating
loading...
Układanie kostki brukowej , 8.8 out of 10 based on 16 ratings
Komentowanie i pingowanie zostały wyłączone.

Jedna odpowiedź do wpisu “Układanie kostki brukowej”

  1. Piotr pisze:

    Do takich prac niezbędne są narzędzia brukarskie – dla osoby nie mającej doświadczenia wykonanie np. podjazdu będzie bardzo trudne, a do tego np. wynajem zagęszczarki będzie stanowiło dodatkowy koszt.

    GD Star Rating
    loading...
Subskrybuj kanał RSS Follow me on Twitter!