Zakup drukarki do domu lub biura

Number of View: 6627

Zakup drukarki do biura lub domuDrukarka jest urządzeniem powszechnie stosowanym zarówno w pracy biurowej, jak i w domu. Obecnie na rynku istnieje szeroki asortyment urządzeń, które różnią się między sobą przede wszystkim przeznaczeniem. W niniejszym artykule zaprezentujemy, jakie są podstawowe rodzaje drukarek i czym się kierować przy ich zakupie.Podstawowe typy drukarek

Ze względu na zastosowaną w sprzęcie technologię wydruku, drukarki dzielimy na cztery podstawowe rodzaje:

1.Drukarki igłowe
Posiadają tysiące igiełek, które stykając się z papierem, umieszczają na nim drobne kropelki atramentu. Ich zaletą jest niska cena, jednak podczas pracy wytwarzają duży hałas, a jakość wydruku jest dosyć słaba. W biurach zazwyczaj stosowane są do drukowania faktur.

2.Drukarki atramentowe
Do wydruku wykorzystują tusz barwnikowy lub pigmentowy, który w postaci mikroskopijnych kropel jest natryskiwany na papier. Zużywają one więcej tuszu niż drukarki igłowe, natomiast ich zdecydowaną zaletą jest cichy tryb pracy oraz wysoka jakość wydruku.

3.Drukarki laserowe
Ich działanie polega na umieszczeniu kropelek tonera na papierze, które w wyniku nagrzania wtapiają się w podłoże. Drukarki laserowe (http://www.oferteo.pl/urzadzenia-dla-firmy-i-biura/zapytanie) są jednymi z droższych tego typu urządzeń, jednak ich zaletą jest cicha praca, szybkość drukowania, a  przede wszystkim dużo większa wydajność od pozostałych.

4.Drukarki termosublimacyjne
Dużą popularnością cieszą się też drukarki termosublimacyjne (http://www.oferteo.pl/komputery-i-akcesoria), które zapewniają wysoką jakość wydruków fotograficznych, zbliżoną do tej otrzymywanej z laboratorium fotograficznego. Ich działanie polega na nanoszeniu kolejno trzech warstw trwałego barwnika w trzech kolorach (żółtym, purpurowym, niebieskozielonym) na papier, cechujący się odpornością na wysoką temperaturę. Po tych czynnościach papier pokrywany jest bezbarwną powłoką, chroniącą go przed szkodliwym działaniem wilgoci oraz promieni UV.

Parametry drukarek

Podstawowe parametry służące do określenia cech drukarki to:

1. Szybkość pracy
Wartość ta określa, ile sztuk papieru urządzenie jest w stanie wydrukować w ciągu jednej minuty.

2. Głośność drukarki (dB)
To nic innego jest poziom hałasu podczas drukowania. Jeśli drukarka ma służyć do masowych wydruków, warto wziąć pod uwagę ten parametr.

3. Maksymalna rozdzielczość (dpi)
Parametr ten szacuje, jak szczegółowy jest wydruk. Jeśli zamierzamy drukować jedynie  tekst to rozdzielczość może wynosić 600 x 600 dpi, natomiast przy wydruku zdjęć     zaleca się wartość 1200×1200 dpi.

4. Pojemność podajnika
Określa, ile maksymalnie sztuk papieru można  zmieścić w podajniku drukarki.

5. Komunikacja z komputerem
Jest to sposób, w jaki drukarka uzyskuje dostęp do danych na komputerze. Możliwe są następujące opcje łączności:
– przewodowy, poprzez kabel USB, LPT lub złącze sieciowe,
– bezprzewodowy, poprzez interfejs WiFi, umożliwiający umieszczenie drukarki w  dowolnym miejscu domu lub biura.

6. RAM
Jest to pojemność pamięci wewnętrznej drukarki. Im jest ona większa, tym więcej dokumentów drukarka jest w stanie przechować w kolejce, a co za tym idzie, szybciej następują wydruki kolejnych stron.

Drukarka do domu

Drukarki do użytku domowego to zazwyczaj stosunkowo tanie urządzenia o charakterze uniwersalnym. Korzysta się z nich dość rzadko, natomiast drukowane dokumenty to zarówno teksty, jak i kolorowa grafika oraz zdjęcia.

Do domu najczęściej kupowane są drukarki atramentowe. Powinny one cechować się niskim kosztem eksploatacji, czyli przede wszystkim niską ceną zasobników, które w zestawie często są w podobnej lub nawet wyższej cenie niż nowa drukarka.

Jeśli jednak zamierzamy korzystać z drukarki jedynie do drukowania czarno – białych dokumentów tekstowych w dużej ilości, warto zastanowić się nad kupnem monochromatycznej drukarki laserowej. Wprawdzie tego typu sprzęt jest dosyć drogi, ale za to cena wydruku jednej strony jest bardzo niska.

Drukarka do biura

W biurach zazwyczaj częściej korzysta się z drukarek niż w domu. Drukowane są przeważnie dokumenty tekstowe, rzadziej grafika lub zdjęcia. Warto zatem rozważyć zakup drukarki laserowej,    biorąc pod uwagę w szczególności wydajność sprzętu, czyli przewidywaną ilość wydruków w ciągu miesiąca.

Przy wyborze drukarki do biura należy również uwzględnić ilość papieru, jaka zmieści się w podajniku oraz możliwość podłączenia sieciowego sprzętu.

W przypadku zakupu drukarki (http://www.oferteo.pl/search/20_Urzadzenia-dla-firmy-i-biura.html) do większego biura, gdzie ilość drukowanych dokumentów wynosi około 10 – 15 tysięcy sztuk, należy zainwestować w bardziej zaawansowaną, a co za tym idzie, droższą drukarkę, posiadającą dwa podajniki mieszczące po 500 stron oraz podajnik ręczny. Przy tak dużej miesięcznej liczbie wydruków koszt eksploatacji znacząco maleje, a sam zakup sprzętu szybko się zwróci.

Dla firm szczególnie istotną kwestią jest serwis sprzętu biurowego (http://www.oferteo.pl/sprzet-biurowy/zapytanie). Z tego powodu dobrze jest wybrać drukarkę takiego producenta, który posiada autoryzowany serwis gwarancyjny w pobliżu naszej lokalizacji lub naprawa usterek odbywa się w krótkim czasie. Profesjonalny serwis umożliwia także otrzymanie sprzętu zastępczego na czas naprawy, co jest niezwykle ważne w przypadku firm, które często korzystają z drukarek.

Drukarka przenośna

Na rynku istnieje duży wybór drukarek przenośnych, o małych rozmiarach i wadze. Poleca się szczególnie takie, które posiadają akumulator umożliwiający korzystanie ze sprzętu bezprzewodowo.

Wśród drukarek przenośnych mamy do wyboru takie, które drukują w formacie A4, jak i umożliwiające wydruk zdjęć o wymiarach 10 x 15 cm. Przenośne drukarki do zdjęć zazwyczaj posiadają połączenie z komputerem poprzez port USB lub Bluetooth, a także wyposażone są w czytnik kart pamięci. W droższych modelach spotyka się także wyświetlacz umożliwiający podgląd dokumentu lub zdjęcia przed wydrukiem.

Należy jednak pamiętać, iż zarówno cena sprzętu mobilnego, jak i koszt wydruku jest wyższy  w porównaniu do drukarek stacjonarnych.

Drukarka wielofunkcyjna

Powszechnie stosowanym sprzętem biurowym są urządzenia  wielofunkcyjne. Oprócz opcji drukowania, zarówno tekstu, jak i kolorowej grafiki i zdjęć w dobrej jakości, wyposażone są one w kserokopiarkę, czy skaner (http://www.oferteo.pl/urzadzenia-elektroniczne). Często posiadają również funkcję zapisu dokumentu w formacie PDF oraz wysłania go bezpośrednio z poziomu urządzenia na adres e-mail lub  na dysk komputera.

W przypadku sprzętu do firmy warto rozważyć zakup drukarki wielofunkcyjnej, która posiada odpowiedni system zabezpieczeń za pomocą hasła,  skanu odcisku palca, czy karty magnetycznej.

Oprócz wyżej opisanych drukarek istnieje jeszcze wiele innych urządzeń do „zadań specjalnych”. W zależności od potrzeb można nabyć sprzęt do wydruku profesjonalnych etykiet (drukarki termotransferowe), a także plotery umożliwiające drukowanie wielkoformatowych arkuszy (liczonych w metrach). Jednak tego typu sprzęty należą do jednych z najdroższych i stosowane są głównie w firmach, które wykorzystują ich funkcje na skalę masową.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie drukarki?

Obecnie na rynku istnieje wiele firm zajmujących się sprzedażą drukarek. Oferują one urządzenia szerokiej gamy producentów. Znalezienie drukarki o odpowiednich parametrach i cenie wymaga zatem odwiedzenia wielu sklepów i porównania dużej liczby ofert. Doskonałą alternatywą dla zakupów stacjonarnych jest skorzystanie z internetowego zapytania ofertowego, za pomocą którego możemy określić nasze wymagania co do sprzętu. Wypełnione zapytanie ofertowe jest przesyłane do zainteresowanych sprzedawców, którzy drogą elektroniczną przesyłają nam swoje oferty i spośród nich wybieramy tę, która najbardziej nam odpowiada.

Decydując się na zakup drukarki za pomocą internetowego zapytania ofertowego pamiętajmy zatem, aby dokładnie opisać, jakie są nasze oczekiwania wobec sprzętu. Warto zwrócić uwagę na następujące kryteria:

1. Przeznaczenie – napiszmy, gdzie będzie używana drukarka: czy ma to być sprzęt biurowy czy przeznaczony do użytku domowego.
2. Typ dokumentów – zaznaczmy, jakie dokumenty będą najczęściej drukowane: czy będzie to głównie tekst, czy również zamierzamy drukować kolorową grafikę lub fotografie.
3. Miesięczna ilość wydruków – oszacujmy, jaką ilość arkuszy zamierzamy wydrukować w skali miesiąca.
4. Funkcje – jeśli zależy nam na tym, aby drukarka posiadała również możliwość kserowania, czy skanowania, napiszmy o tym w zapytaniu.
5. Dodatkowe opcje – koniecznie określmy, czy istotne są dla nas następujące elementy:  akumulator, port USB lub Bluetooth, dostęp poprzez WiFi, czytnik kart pamięci, wyświetlacz bądź zabezpieczenie dostępu.
6.  Cena – warto napisać w zapytaniu, jaką maksymalną kwotę zamierzamy przeznaczyć nas zakup drukarki.

Mając jasno określone wymagania co do drukarki, którą zamierzamy nabyć, firmy będą w stanie dopasować odpowiednie urządzenie, zgodne z naszymi potrzebami oraz możliwościami finansowymi.

Planujesz zakup drukarki do domu lub biura?

GD Star Rating
loading...
Zakup drukarki do domu lub biura, 9.7 out of 10 based on 15 ratings
Komentowanie i pingowanie zostały wyłączone.

Komentowanie wyłączone.

Subskrybuj kanał RSS Follow me on Twitter!