Zakup kolektora słonecznego – o czym warto pamiętać

Number of View: 9394

Kolektor słonecznyOdnawialne źródła energii w ostatnich latach cieszą się dużą popularnością głównie z powodu ich nieszkodliwości dla środowiska, jak również nieograniczonych zasobów. W obliczu rosnącego zanieczyszczenia planety odnawialne źródła wydają się być najlepszą alternatywą spośród wszystkich obecnie stosowanych źródeł energii.  Co zatem powinniśmy wiedzieć zanim zdecydujemy się na inwestycję w kolektory słoneczne (http://www.oferteo.pl/ekologiczne-zrodla-energii)?

Kolektory słoneczne są jednymi z najpopularniejszych urządzeń, przetwarzających energię pochodzącą z promieni słonecznych na energię cieplną.
Koszty zakupu kolektorów słonecznych są wciąż wysokie, dlatego wielu z nas nie jest  przekonanych, czy warto inwestować w tego typu systemy. Przyjrzyjmy się  głównym korzyściom, jakie daje nam ta „ekologiczna” inwestycja.

1. Energia za darmo
Działanie kolektora polega na czerpaniu energii z promieni słonecznych praktycznie przez cały rok. Z uwagi na globalne ocieplenie klimatu, ilość słońca docierająca na ziemię stale rośnie, toteż nie ma obawy, iż to  darmowe paliwo (http://www.oferteo.pl/opal-i-paliwa) nagle się wyczerpie.

2. Szybki zwrot inwestycji
Mimo, że koszty związane z instalacją kolektora słonecznego są dość wysokie to już po kilku miesiącach można zauważyć obniżenie wydatków na energię o kilkadziesiąt procent. Sama eksploatacja urządzenia praktycznie nic nie kosztuje, za to ich wytrzymałość wynosi 20-30 lat. Należy zaznaczyć, iż koszty te rekompensują się dużo szybciej w przypadku instalacji wielkopowierzchniowych, na które mogą sobie pozwolić na przykład szpitale, szkoły oraz inne instytucje dysponujące odpowiednią powierzchnią do montażu.

3. Współpraca z innymi instalacjami grzewczymi
Kolektor słoneczny może zostać zainstalowany jako samodzielny system, ale również można zastosować połączenie z ogrzewaniem podłogowym, kotłami grzewczymi (http://www.oferteo.pl/instalacja-grzewcza-urzadzenia), czy pompami ciepła.

4. Europejski Certyfikat Jakości
Decydując się na zakup kolektora słonecznego należy pamiętać, aby posiadał on właściwy certyfikat jakości Solar Keymark, a także świadectwa testów jakościowych wydanych przez niezależne instytuty badawcze. Oczywiście nie można zapomnieć o gwarancji wydanej przez producenta, a także udokumentowanym doświadczeniu firmy w instalowaniu tego typu urządzeń.

5. Wsparcie Państwa – dofinansowanie i kredyty
Istnieje kilka możliwości uzyskania pomocy w pokryciu kosztów tego przedsięwzięcia. Jedną z nich jest zaciągnięcie kredytu ekologicznego (obecnie np. w Banku Ochrony Środowiska S.A.) na bardzo preferencyjnych warunkach, który charakteryzuje się wyjątkowo niskim oprocentowaniem i przeznaczony jest dla inicjatyw realizujących politykę proekologiczną, w tym inicjatyw prywatnych.
Dofinansowanie na kolektory słoneczne można uzyskać również z funduszy gmin i powiatów, które uczestniczą w Programach Ochrony Środowiska lub Programach Ograniczenia Niskiej Emisji, a także poprzez  Fundusze Unijne 2007 – 2013, występujące jako Regionalne Programy Operacyjne i  zależne są od samorządów wojewódzkich.

Kwoty dopłat różnią się w poszczególnych regionach Polski i zależą od warunków, jakie określają fundusze. Warto więc zorientować się, czy w Twojej miejscowości można ubiegać się o pomoc w finansowaniu inwestycji ze środków publicznych. Niezbędne informacje na temat zasad przyznania dotacji na kolektory oraz wymaganych dokumentów uzyskasz w Urzędzie Starostwa Powiatowego lub Urzędzie Gminy.

Od września 2010 roku możliwe będzie uzyskanie kredytu z dotacją na kolektory słoneczne w jednym z sześciu banków, które na chwilę obecną podpisały umowę o współpracę z  NFOŚiGW. Koszt zwrotu wynosić będzie 45% kwoty zaciągniętego kredytu. Szczegółowe informacje na  temat  kredytu oraz warunków, jakie należy spełnić można uzyskać w placówkach takich banków, jak:
Bank Ochrony Środowiska, Bank Polskiej Spółdzielczości, Gospodarczy Bank Wielkopolski, Krakowski Bank Spółdzielczy, Mazowiecki Bank Regionalny i Warszawski Bank Spółdzielczy.

Warto również skontaktować się z firmami, które zajmują się sprzedażą oraz instalacją kolektorów słonecznych, gdyż często posiadają one potrzebną wiedzę na temat dokumentów wymaganych w trakcie ubiegania się o dofinansowanie inwestycji, czy otrzymanie preferencyjnego kredytu.

Ile kosztuje kolektor słoneczny w Twoim przypadku?

Dowiesz się tego, składając darmowe zapytanie ofertowe w systemie Oferteo.pl. Zostanie ono przesłane do wybranych firm spośród kilkudziesięciu tysięcy, a te przygotują dla Ciebie oferty dopasowane do Twoich potrzeb.

Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które pozwolą Ci przygotować prawidłowe zapytanie ofertowe na zakup kolektora słonecznego. Precyzyjnie sformułowana treść zapytania sprawi, że dostawcy będą mogli dobrać odpowiedni typ kolektora oraz jego parametry.

Określ przeznaczenie kolektora

Zastanów się [1] do jakich celów będzie ci służył kolektor. Jeśli oprócz podgrzewania ciepłej wody użytkowej ma on wspomagać centralne ogrzewanie, napisz o tym w zapytaniu.
Koniecznie podaj również [2] liczbę osób, mieszkających w Twoim domu.
Jeśli kolektor ma wspierać centralne ogrzewanie to należy określić również [3] kubaturę domu podając jej wielkość w m3 oraz podać informację, czy posiadasz w domu kominek – jeśli tak, napisz, czy jest wyposażony w płaszcz wodny.

Określ, jakie jest nasłonecznienie powierzchni
Napisz w zapytaniu, jak duże jest [4] nasłonecznienie powierzchni, na której chcesz zamontować system oraz w jakim okresie (sezon letni, jesienno-zimowy, czy przez cały rok) będziesz z niego korzystać.

Dzięki tym informacjom firmy będą w stanie określić, jakie jest dzienne zapotrzebowanie na  ciepłą wodę w Twoim domu, a następnie dobrać właściwy typ, pojemność absorbera (zbiornika), a także  powierzchnię kolektora.

Chcesz kupić kolektor słoneczny dla Twojego domu?

złóż krótkie zapytanie ofertowe

.

GD Star Rating
loading...
Zakup kolektora słonecznego – o czym warto pamiętać, 9.5 out of 10 based on 19 ratings
Komentowanie i pingowanie zostały wyłączone.

komentarze 2 do wpisu “Zakup kolektora słonecznego – o czym warto pamiętać”

 1. Janusz pisze:

  Po przeczytaniu tego artykułu utwierdziłem się w przekonaniu, że muszę zadbać o postawienie kolektora na swoim dachu 🙂 Zainspirowany sprawdziłem w moim starostwie i rzeczywiście dofinansowanie i kredyt są bardzo atrakcyjne.

  GD Star Rating
  loading...
 2. emi pisze:

  Ja też się poważnie zastanawiam nad tym, już nawet przeglądam oferty w Makrotermie

  GD Star Rating
  loading...
Subskrybuj kanał RSS Follow me on Twitter!